فهرست منابع

شاید شنیده باشید: «طرح‌نامه‌ای به معنای واقعی طرح‌نامه است که پس از سه ماه مطالعه تهیه شود». مطالعات مقدماتی بر اساس کتاب‌های مشخصی که مرتبط با موضوع تحقیق شما هستند انجام می‌شوند. در بخش فهرست منابع، مشخصات عمومی و نشر کتاب‌هایی را که در طول مسیر مطالعات مقدماتی خود به آنها مراجعه، و مطالعه کرده‌اید، باید در طرح‌نامه بیاورید. مزیت نام بردن کتاب‌ها در طرح‌نامه این است که وقتی طرح‌نامه را به معاونت پژوهش مدرسه خود مربوط تحویل می‌دهید، معاون پژوهش متوجه خواهد شد که شما طرح‌نامه را با مطالعه و اطلاع کافی تکمیل کرده‌اید و نسبت به موضوع تحقیق خود اشراف دارید.
برای اینکه در این بخش از طرح‌نامه نیز کار ساده‌ای در پیش داشته باشید، مشخصات عمومی و نشر هر کتابی را که مطالعه می‌کنید، در یک برگه جداگانه یادداشت کنید تا هنگام تنظیم طرح‌نامه، آن مشخصات را به بخش انتهایی طرح‌نامه منتقل کنید. شیوه نوشتن مشخصات کتاب بدین شکل است.
از آنجا که شایع‌ترین منابعی که از آنها استفاده می‌کنیم، کتاب، مقاله و صفحات اینترنتی است، شیوه معمول در فهرست‌نویسی این سه منبع را برایتان شرح می‌دهم.

۱٫ کتاب
در فهرست‌نویسی کتاب، برای نمونه، اینگونه بنویسید:
جوادی آملی، عبدالله، مفاتیح الحیاه، تحقیق و تنظیم محمد حسین فلاح‌زاده و دیگران، تک جلدی، قم، اسراء، چاپ صد و چهاردهم، ۱۳۹۲ ش.
در مورد درج مشخصات کتاب در فهرست منابع چند نکته را باید تذکر بدهم:
۱٫ اگر عناصر مشخصات نشر کتاب مشخص نباشد از این الفاظ استفاده می‌شود:
الف. به جای محل نشر: «بی‌جا»
ب. به جای ناشر: «بی‌نا»
ج. به جای سال انتشار: «بی‌تا»
۲٫ چنانچه کتابی فاقد نام نویسنده باشد، آن منبع، با نام کتاب آغاز می‌گردد.
۳٫ در هنگام نوشتن نام نویسنده از هیچ‌گونه لقبی استفاده نمی‌شود به همین جهت مثلا نمی‌توانید بنویسید: آیت الله العظمی مکارم شیرازی، دکتر شریعتی، و یا …؛ بلکه باید بنویسید: مکارم شیرازی، ناصر و همچنین شریعتی، علی. البته چنانچه نویسنده‌ای با نام خاصی معروف شده باشد، ذکر آن نام اشکالی ندارد؛ مانند لقب علامه، شهید و امام که برای علامه حلی، شهید ثانی و حضرت امام خمینی (ره) به کار برده می‌شود.
۴) چنانچه کتابی دارای بیش از یک نویسنده بود، نام نویسنده اول را نوشته، به جای سایر نویسندگان از واژه «و دیگران» استفاده می‌شود.

ب. مقاله
در شیوه نوشتن مشخصات یک مقاله اختلاف چندانی وجود ندارد. معمولاً مشخصات مقاله به شکل زیر نوشته می‌شود:
نام خانوادگی، نام نویسنده، «عنوان مقاله»، نام مترجم، نام نشریه، دوره، شماره، تاریخ، صفحه شروع مقاله در نشریه و صفحه خاتمه.
موسویان، سید عباس، «ضوابط قیمت‌گذاری از منظر فقه امامیه»، فصلنامه معرفت اقتصادی، سال اول، شماره ۲، بهار و تابستان ۱۳۸۹، صص ۱۰۹ـ۱۳۶٫

ج. منابع اینترنتی
اگر مطلبی را که در اینترنت یافته‌اید، از کتاب یا مجله خاصی نقل شده باشد، مثلاً مقاله‌ای از نشریه «فصلنامه معرفت اقتصادی» یافته‌اید که در مانند سایت نورمگز (www.noormags.ir) نمایه شده است، شما باید با مراجعه به اصل منبع، آدرس منبع اصلی را به شکلی که بیان شد ارائه کنید. اما اگر مطالب مندرج در منبع اینترنتی، به وسیله مدیر یا صاحب سایت ایجاد شده باشد، بدین صورت آدرس دهید:
نام خانوادگی نویسنده مطلب، نام، «عنوان مطلب»، تاریخ درج مطلب، (تاریخ مراجعه به سایت)، آدرس سایت (URL)
برای نمونه:
جهانبین، اسماعیل، «چگونگی تدوین و نگارش فهرست منابع تحقیق»، ۲۳ مهر ۱۳۹۰، (تاریخ دسترسی: ۱۹ دی ۱۳۹۵) http://mystudents.persianblog.ir

نمونه کار
۱٫ نهج البلاغه
۲٫ جزایری، محمدعلی، دروس اخلاق اسلامی، تهیه شده در مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی حوزه علمیه قم، قم، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، ۱۳۸۲ ش.
۳٫ حدیث‌نت، «ورع بهترین عمل در ماه مبارک رمضان»، بی‌تا (تاریخ دسترسی: ۷ تیر ۱۳۹۶)، http://www.hadith.net
۴٫ دانشنامه اسلامی، مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت (علیهم السلام)، «ورع»، http://wiki.ahlolbait.com
۵٫ شایگان مهر، محمد، «شکر در قرآن کریم»، فقه و تاریخ تمدن اسلامی، بهار و تابستان ۱۳۸۵، شماره ۷و۸، صفحه ۱۱۹ تا ۱۴۶٫
۶٫ قمی، شیخ عباس، ترجمه سفینه البحار و مدینه الحکم و الآثار، ترجمه هادی صلواتی، قم، نوید اسلام، ۸جلد، چاپ اول، ۱۳۹۲ ش.
۷٫ محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه همراه با ترجمه فارسی، ترجمه حمیدرضا شیخی، تحقیق مرکز تحقیقات دارالحدیث، ۱۵ جلد، قم، دارالحدیث، چاپ پنجم، ۱۳۸۴ ش.
۸٫ مشکینی، علی، دروس فی الأخلاق، قم، الهادی، چاپ دوم، ۱۴۱۸ ق.
۹٫ ویکی پرسش، «تقاوت تقوا با ورع»، http://wikiporsesh.ir
۱۰٫ یونسی، مهدی، «بررسی تطبیقی زهد در اسلام و مسیحیت»، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، ۱۳۸۲٫

توجه داشته باشید که پس از اینکه فهرست منابع خود را آماده کردید، آنها را بر اساس نام خانوادگی نویسنده به ترتیب حروف الفبا مرتب کنید.


برچسب ها :