ضمانت اجرت در عقد جعاله

 

چکیده
در باب ضمانت، حقی که می‌توان از آن ضمانت کرد باید در ذمه ثابت شده باشد. مثالهای واضحی برای این شرط وجود دارد مانند ثمن در عقد نسیه، مبیع در عقد سلف و ثمن در مدت خیار. اما در برخی موارد، فقیهان در صحت و جواز ضمانت از حقی، اختلاف نظر دارند. این اختلاف زمانی است که عمل عامل به پایان نرسیده باشد، ولی عامل درخواست ضمانت دارد. سبب اصلی این تفاوت فتوا، اختلاف در ثبوت و عدم ثبوت حق است. اجرت در جعاله یکی از این موارد است که در کلام فقها در صحت و جواز ضمانت از آن تفاوت فتوا دیده می¬شود. این بحث یکی از مواردی است که قائلان به صحت ضمان ما لم یجب به آن تمسک کرده‌، گفته‌اند از آنجا که ضمانت اجرت در عقد جعاله ضمان ما لم یجب است و صحیح است، پس ضمان ما لم یجب صحیح خواهد بود. با اثبات عدم صحت ضمانت اجرت در عقد جعاله، بخشی از دلیل قائلان به صحت ضمانت ما لم یجب مخدوش خواهد شد. این مقاله به روش تحلیلی، با مراجعه به کتب معتبر فقهی ادله قائلان به صحت ضمانت اجرت در عقد جعاله و قائلان به عدم صحت این ضمانت را بررسی می‌کند. تحقیق حاضر به این نتیجه می‌رسد که ضمانت از اجرت در عقد جعاله صحیح نیست.

کلید واژه
ضمانت، عقد جعاله، اجرت، ضمان ما لم یجب

 

دانلود مقاله: ضمانت اجرت در عقد جعاله

 1. منتقد گفت:

  سلام علیکم
  ذکر چند مورد سوال برای بنده ضروری بود
  ۱. اگر شما پدر پژوهش هستید پس به طلابی که دارای بیش از سی مقاله علمی پژوهشی چاپ شده و یا تائید شده هستند، چه بگویند.
  ۲. مقالات شما دارای چه رتبه ای از رتبه های علمی است، و در کجا چاپ شده است.
  ۳. آیا شما از پایان نامه سطح چهار خود دفاع کردید؟ که خود را دانش آموخته سطح چهار معرفی می کنید؟
  ۴. خلاصه اینکه اخلاق طلبگی کجا رفته؟

  • admin گفت:

   و علیک سلام
   تشکر از طرح سؤالاتی که برایتان پیش آمده، در پاسخ باید بگویم:
   ۱٫ لقب پدر پژوهش به خاطر فعالیت در عرصه پژوهش است نه انجام پژوهش. باید بدانید که من اساسا پژوهشگر نیستم، بلکه مدیر پژوهشی ام و این دو مقوله با هم متفاوتند.
   ۲٫ باز تکرار می کنم که من پژوهشگر نیستم که مقالات دارای رتبه داشته باشم
   ۳٫ من چون پایان نامه خود را دفاع نکرده ام، از عنوان دانش آموخته استفاده می کنم. وگرنه باید می گفتم «سطح ۴ حوزه علمیه قم» نه «دانش آموخته سطح ۴ حوزه علمیه قم»
   ۴٫ دعا کنید که ما هم بتوانیم متخلّق به اخلاق طلبگی شویم.